Chrlice, tenis, stav, dotace, budoucnost

28.12.2018 16:56

Končí rok 2018 a tenisové Chrlice opět přežily jednu sezónu.

Nebudeme si nic nalhávat, areál a kurty, kde před Roland Garros trénovala i Jana Novotná, skomírají.

Od rekonstrukce šaten, vybudování chodníku, opravy plotu nahoře „u potoka“, a zprovoznění dolních šesti kurtů (které vybudoval p.František Smejkal prakticky svépomocí) v r.1978, se do tenisového areálu zásadním způsobem neinvestovalo. Veškeré opravy stávajícího vybavení (lavičky, nátěry, kartáče, hrabla, hadice, sítě, apod.) prováděli členové oddílu vlastními silami z vlastních prostředků.

Třicet let to jakžtakž stačilo, v posledním desetiletí nastává kolaps.

Jednak zestárli ti zarputilí, a tenisu oddaní, a jednak se vyrojila konkurence. Zatímco dříve byly kurty v Chrlicích a Tuřanech, a pak „až“ v Brně, dnes jsou v každé obci, městečku. A nejen to. Např. Rajhrad investoval v posledních třech letech do zvelebení svého tenisového areálu hodně přes milión, o moc pozadu nejsou ani další naši sousedé.

Dotace chrlického tenisu se pohybují kolem 20 tisíc za rok. Když se pak pořádá v areálu, s účastí obce, cca 4-5 akcí do roka a jen „vytažení“ septiku před a po akci vyjde na tři tisíce (krát pět), tak kolik peněz asi zůstane tenistům..

Může se namítnout, že si tenisté vydělají pronájmem kurtů. To zcela určitě, ale z toho se platí elektřina, voda, antuka, vápno, popelnice, nejzákladnější a kritické opravy, správce.. A vzhledem ke konkurenci, vybavení, a vzhledu areálu, se sem moc tenisuchtivých nehrne.

Do roku 2019 vstoupí tenisté v trochu obměněné sestavě, ale s cílem získat nějakou zásadní dotaci. Pokud se neinvestuje do závlahy, a v dalších letech do opravy plotu, střechy šaten, odpadů, chodníku, atd., stane se tenis v Chrlicích hezkou vzpomínkou se smutným koncem.